W przestrzeni Centrum, dzięki realizacji komponentu rozwoju instytucjonalnego w ramach projektu, pojawiły się innowacyjne rozwiązania zwiększające (jeszcze bardziej) naszą dostępność dla osób ze specjalnymi potrzebami. Zaprojektowano specjalnie dla i wykonano cztery mapy tyflograficzne. Jest to technika druku lub adaptacja rzeczywistego obrazu w formie wypukłej, dzięki której osoby niewidome i słabowidzące mają możliwość poznawania przestrzeni za pomocą dotyku. Nasze mapy to plany Centrum, które wspomogą poruszanie się po nim oraz po ogrodzie sensorycznym. Na każdym piętrze w głównym holu stoi mapa przedstawiająca poszczególną kondygnacje. Dodatkowym wyposażeniem map są znaczniki G-Mark, do skorzystania z nich niezbędne jest zainstalowanie aplikacji na swój telefon.
Mapy tyflograficzne w znaczący sposób zwiększyły dostępność budynku nie tylko dla osób niewidomych i słabowidzących ale również dla dzieci z innymi niepełnosprawnościami korzystającymi z naszych placówek. Przeniesienie planów pomieszczeń na „obrazek” pozwala dzieciom np. z autyzmem odnaleĹşć się w budynku i odszukać dany gabinet patrząc na mapę a następnie odszukać nazwę , numer pomieszczenia w rzeczywistości na drzwiach. Z tymi rozwiązaniami zapoznajemy wszystkich odwiedzających nasze Centrum – w szczególności w ramach realizowanych przez nas projektów skierowanych do przedstawicieli NGOs, szkó i młodzieży pokazujemy, w jaki sposób osoby z dysfunkcją wzorku mogą korzystać z rozwiązań.
Zakup urządzeń był możliwy dzięki realizacji Projektu Finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny