Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” jest pomysłodawcą i liderem projektu.

Dlaczego my?

Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” jest wiodącą w Małopolsce Zachodniej organizacją skupiającą się na pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem oraz aktywizacją społeczną różnych grup.

¡ Od 2008 r. corocznie organizujemy Targi Wolontariatu (w tym konkurs „Wolontariusz Roku”, w którym kapituła wybiera najbardziej zaangażowanych uczniów szkó i ich opiekunów).

¡ Działamy we wspópracy ze szkołami średnimi powiatu olkuskiego (stałymi partnerami jest 6 placówek) i szkłami podstawowymi (2 szkoły), w których animujemy działania Klubów Wolontariusza (prowadząc m.in. szkolenia dla koordynatorów pracujących z młodzieżą) . To właśnie Stowarzyszenie „Res Sacra Miser” jest wskazywany opiekunów Klubów jako NGO, z którym wspópracują najczęściej.

¡ Od 2009 r. prowadzimy Centrum Wolontariatu - zostało ono włączone w 2014 roku do Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu, w 2020 r. otrzymało certyfikat „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom” (w ramach certyfikacji Korpusu Solidarności).

¡ W latach 2014-2016 realizowaliśmy projekt „Młodzież w działaniu – Olkuska Szkoła Liderów” w ramach programu „Obywatele dla demokracji”, w ramach którego opracowaliśmy cykl szkoleniowo- warsztatowego dla młodych liderów. W 2020 r. na jego podstawie przeprowadzono projekt finansowany ze środków Programu FIO dla 15 liderów, którego jednym z efektów było wypracowanie wspólnego zadania (uczniów i rodziców dzieci z niepełnosprawnością) zgłoszonego do budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego (zadanie zostało wybrane głosami mieszkańców subregionu do realizacji w 2022 r).

¡ Największym naszym osiągnięciem jest stworzenie w budynku po byłej szkole „Na Skałce” w Bukownie Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny. Na przestrzeni lat pozyskiwano środki finansowe z różnych Ĺşródeł prowadzące wyposażenia tego miejsca. Część dofinansowania zdobyto staraniem całej społeczności powiatu, oddającej głosy w programach granatowych. Świadczy to o ważnej roli RSM w animowaniu aktywności społeczności, utożsamianiu się mieszkańców z działaniami Stowarzyszenia.