Projekt „Wspódecydujemy - zaangażowanie obywatelskie młodzieży szkó powiatu olkuskiego” stanowi odpowiedĹş na wezwanie dot. niskiego poczucia sprawczości i wpływu na polityki lokalne młodzieży powiatu olkuskiego. Bazując na innowacyjnym w skali regionu pomyśle „szkolnych budżetów partycypacyjnych”, wspólnie z partnerami reprezentującymi różne środowiska lokalne (6 szkó z gmin Olkusz, Bukowno Bolesław, w tym 2 szkoły średnie i 4 podstawowe) przetestujemy rozwiązanie o „ogromnym walorze edukacyjnym, budowania kompetencji przywództwa oraz postaw obywatelskich”. Wypracowane rozwiązania zbierzemy w podręczniku wdrożeniowym dystrybuowanym do wszystkich szkó powiatu olkuskiego.
¡ Czym jest szkolny budżet partycypacyjny?
proces, w którym o przeznaczeniu części szkolnego budżetu (wyznaczonej najczęściej przez dyrekcję lub rodziców, ) decyduje społeczność szkolna. Uczniowie i uczennice, rodzice, nauczyciele i nauczycielki inni pracownicy i pracowniczki szkoły, zgłaszają pomysły, tworzą projekty (zadania), a następnie sami wybierają te, które ich zdaniem są najbardziej atrakcyjne i potrzebne.
„SZKOLNY BUDĹťET PARTYCYPACYJNY – wskazówki dla początkujących, Warszawa 2019”
Szkolny budżet partycypacyjny w skojarzeniach członkiń i członków Zespołów Roboczych (materiał wypracowany na konferencji otwierającej projekt) Grafika
¡ Jakie są etapy wdrażania budżetu? Harmonogram realizacji projektu w roku szkolnym 2021/2022