Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym naszego projektu, który ukazał się w najnowszym wydaniu "Przeglądu Olkuskiego"
Kino pod gwiazdami, odnowienie sal lekcyjnych, zagospodarowanie przyszkolnych ogrodów, dyskoteka w stylu lat 80-tych – to tylko niektóre pomysły zaprezentowane przez kreatywnych uczniów podczas maratonów pisania zadań. To kolejny etap projektu „Wspódecydujemy – zaangażowanie obywatelskie młodzieży szkó powiatu olkuskiego”, realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”.
Podczas konferencji inaugurującej projekt, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku na „Skałce” w Bukownie, zaprezentowano założenia projektu. Chodzi o wdrożenie w kilku szkołach uczniowskiego budżetu partycypacyjnego. Uczniowie i ich opiekunowie dyskutowali wówczas, jak taki budżet wdrożyć, jak przeprowadzić akcję informacyjną w szkole i przekonać jak najwięcej osób do zgłaszania pomysłów.
W projekcie uczestniczą uczniowie z sześciu placówek: SP nr 1 w Bukownie, SP w Bolesławiu, SP nr 1 w Olkuszu, ZSP w Osieku, IV LO w Olkuszu i ZS nr 4 w Olkuszu. W każdej placówce powstały zespoły ds. budżetu obywatelskiego, koordynujące dalsze działania.
Jak mówiła wówczas prezes zarządu Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” i koordynatorka merytoryczna projektu Anna Dela, do udziału w projekcie zaproszono szkoły, które stawiają na promowanie aktywności społecznej, z istniejącymi Klubami Wolontariusza czy kołami debat. Ważna była też różnorodność – w gronie uczestników znalazły się szkoły podstawowe i średnie, z terenów miejskich i wiejskich. W jednych budżet partycypacyjny był już znany, a w innych to nowość.
Pierwsze efekty już są. W każdej szkole odbyły się maratony pisania zadań. Stowarzyszenie pomaga w promocji pomysłów, m. in. drukując ulotki reklamujące zgłaszane koncepcje.
– Pomysłowość nie ma granic, angażują się i młodsi, i starsi uczniowie. Ideą projektu jest wprowadzenie tego typu rozwiązań w większej liczbie szkó. Koszty nie są duże. Poza tym to świetny pomysł na aktywizację uczniów w trudnym okresie pandemii – opowiada Anna Dela, prezes zarządu Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” i koordynatorka merytoryczna projektu.
W kwietniu w większości szkó odbędzie się głosowanie nad zgłoszonymi zadaniami. Na czerwcowej konferencji kończącej projekt zostaną zaprezentowane efekty – czyli zrealizowane zwycięskie pomysły
Końcowym etapem projektu będzie wydanie „Podręcznika dobrych praktyk”, zawierającego doświadczenia, regulaminy, procedury potrzebne do wdrożenia budżetów obywatelskich w szkołach.
Na realizację tego pilotażowego projektu w powiecie olkuskim Stowarzyszenie uzyskało wsparcie finansowe w wysokości 82 439,34 euro na realizację działań merytorycznych oraz 15 542,87 euro na rozwój instytucjonalny. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Wiola WoĹşniczko, Przegląd Olkuski
https://przeglad.olkuski.pl/pomyslowosc-nie-ma-granic/
Przypominamy, że fotorelacja z maratonów w każdej ze szkó dostępna jest na fb projektu @wspoldecydujemy